Dionüszosz bora – A bor, a Légyölő Galóca és az Ambrózia
Éppen emellett tenyészik az ambrózia, ahogy általában nevezik. Bár nagyon dicsérik: mások mégis kételkednek benne, vajon arról az ambróziárót van-e szó, melyet a régiek könyvei oly gyakran emlegetnek. Az orvosok bizonyára gyógyszert látnak benne; italként magunkhoz véve annyi vért von el a szervezettől, amennyi folyadékot gyógyítóén vissza is juttat belé.

Dionüszosz, a bor és mámor istene amforákkal és borostyán indákkal díszített hajóján utazik a tengeren, a szent delfinektől kísérve.
A 9. században Walahfried Strabo „Hortulus” című művében így írja le azt a növényt, amelyet az ókori istenek italára utalva ambróziának nevez. A jótékony gyógynövény, amelyre utal, a cickafark. De mi is volt valójában az ókori ambrózia? Sem Plinius, sem Dioszkuridész nem tudott erre a kérdésre válaszolni, és egyetlen ismert forrás sem említ kifejezetten pontosabb nevet vagy növényfajt.
Az ambrózia olyan ital volt, amelynek élvezete csak az isteneknek adatott meg. Aki megízlelte, megismerte a mámort, és halhatatlanná vált. Az istenek féltékenyen őrizték a csodálatos elixírt, mert nem akarták, hogy az emberek is halhatatlanok legyenek. A halandók hát valamilyen pótlékot kerestek, amely számukra is elérhető volt. Meg is találták ezt a pótszert egy különleges fűszerezésű borban.
A borszőlőt több mint 5000 éve termeszti az ember, már a folyamvölgyi kultúrák is ismerték. Nincs róla tudomásunk, mikor préselték az első borokat, de a legtöbb ókori keleti kultúrában megemlítik, mégpedig a szent italok között, vagyis az istenek italaként. Az ókori Babilonban a közös vallási ünnepeken borból készült, mámort hozó italt fogyasztottak, amely afrodíziákumként hatott. Akiket lángra gyújtott, a szerelem istennőjét megszemélyesítő főpapnővel keltek nászra. Gyakran a királynak jutott ez a szerep. A nép figyelemmel kísérte a szent aktust és eksztatikus izgalommal ujjongott. Bort szolgáltak fel a köznépnek is, míg a megmámorosodott tömeg felhevülten egymásnak nem esett, s így vitte beteljesüléshez Istár ünnepét. A babiloni varázsital bizonyára főként borból készült. Datolyából vagy szőlőből, amihez minden bizonnyal néhány hatásos fűszert is kevertek. Sajnos a pontos recept feledésbe merült.
Az ókori egyiptomban is fontos szerepe volt a bornak a kultikus szertartásokban és az erotikus életben is. Az áldozati ceremóniák során a bort az isteneknek szánt ajándékok között említik. A gyönyörök kertjében időző szerelmesek pedig azért fogyasztották, hogy izgalomra gyújtsa őket. Az egyiptomiak szőlőből készítettek bort, de néhány varázserejű fűszerrel vegyítet ték, amelyek a kívánt hatást kiváltották.

Az érzéki örömök ókori istene. Dionüszosz vagy Bacchus hozta Kisázsiából a mámorító bort és a hozzá kapcsolódó eksztatikus és orgiasztikus kultuszt Görögországba, majd később Itáliába.
Ránk maradt néhány recept, amelyek kétségkívül bizonyították, hogy a bor roppant hatásos afrodiziákummá tehető. Az egyiptomiak mandragórával, beléndekkel, kattal, kék tengeri rózsával és más varázsszerekkel erősítették.
Ismert az ún. „Kleopátra bora” nevű ital, amely nyers ópium mellett néhány burgonyaféle növény kivonatát tartalmazta, és állítólag afrodiziákum volt.
Mégis a legnagyobb szerepet az istenek italaként Dionüszosz erotikus eksztatikus kultuszában nyerte el a bor. Dionüszosz, a mámor trák-frigiai eredetű istene Ázsiából került Európába. Nemcsak a föld vérének, a bornak a receptjét hozta magával, hanem egy seregnyi pajzán szatír és nimfa is beletartozott ebbe a mámorvilágba. A duhaj istennek sok követője akadt a vidéki lakosság körében, papnőit baccháns-nőknek (menádoknak) nevezték.

A kínai filozófus-költő. Li Taj-po újra és újra a bor és a részegség dicséretét zengi verseiben Kínában a bort ősidők óta a taoizmussal és az erotikával hozzák összefüggésbe.
A kicsapongó dionüszoszi ünnepeken (bacchanáliákon) mámort hozó afrodiziákumot tartalmazó italokat fogyasztottak, majd addig táncoltak és énekeltek, amíg a dorbézolók eksztázisba nem zuhantak. A megmámorosodott lélek az egekbe emelkedett, miközben a test is eljutott a beteljesülésig. Az erotikus élvezetek legtöbbször a teljes kimerülésig tartottak. A bacchanáliák titka a bor volt. A szőlőfürtökből ma préselt bor is felébreszti az érzékiséget, nem képes azonban olyan erotikus eksztázis kiváltására, amely misztikus élményt is jelent egyben. Milyen lehetett az a bor, amely Dionüszosz követőit ilyen érzéki Őrületbe kergette és fantasztikus élvezetekkel ajándékozta meg?

A szőlőszüretnek az ősi Egyiptomban nagy kultikus jelentősége volt. Sírfestményeken is ábrázolták, mint Nakht sírján Thébában, melynek részlete a képen látható. A bor kedvelt atrodiziákum volt, különösen, ha ópiummal, valamelyik burgonyaféle növénnye! vagy más szerekkel felerősítették
Az ókori görög szerzők gyakran megénekelték műveikben a bor erényeit, kiválóságait és veszedelmeit. Sok recept maradt fenn arról is, hogyan lehet gyógyításra felhasználni. A frissen préselt musthoz még a forrás előtt sokféle növényi anyagot kevertek. A hozzávalók listája hosszú: leanderrügy, cédrusolaj, borókaág, borostyánlevél, ciprusfa, babérlevél, fenyőtüske, kakukkfű, rozmaring, fehér üröm, izsóp, mirtusz, mandragóra (gyökér és a gyümölcs), esetleg nadragulya, hunyor, sisakvirág, ópium és hasis. Sok antik szerző leírja, hogyan hatott a bor afrodizíákumként. Eubulosz úgy tartotta, hogy az első amfora bor elfogyasztása az egészséget erősíti, a második a jó kedvet és a szerelmet, a harmadik az elalvást segíti elő, a negyedik a féktelenséget, az ötödik a lármázást, a hatodik az ingerkedést, a hetedik a verekedést, a nyolcadik a bizonyítás kényszerét, a kilencedik a haragot, a tizedik az őrültséget vagy az eksztázist váltja ki az emberből. Epiktétosz költői módon fejezte ki magát:
„A szőlőtőke három fürtöt terem. Az első az érzékekre hat, a második mámort hoz, a harmadik a bűnhöz vezet.”
Az ókori görögök nem tisztán itták a bort, mint manapság szokás. Vízzel hígították 1:3 arányban. Mégis ez a csekély alkoholtartalmú ital afrodiziákum volt, erős mámort keltő hatással. A fennmaradt források említenek olyan példákat, amelyek szerint hozzá értők különböző borokból olyan koktélokat tudnak keverni, melyekkel a kívánt hatást érték el. Szimpóziumokon (a lakomát követő iddogálás során) a kijelölt mester volt hivatott a bor keverési arányának és összetevőinek szertartásos meghatározására. A bor minőségét „virággal” jelölték. A „bor virága” volt az a bizonyos hatásos adalék.
Figyelemre méltó módon a legtöbb görög forrás elhallgat egy növényt, amely különösen a dionüszoszi bor esetében elengedhetetlen volt: ez a légyölő galóca. Már alakját tekintve is az isten legfontosabb ismertetőjegyére, falloszára emlékeztet. A légyölő galóca váltotta ki a duhajságot, amely a misztériumok során olyannyira fontos szerepet játszott.
Az ókorban ismerték a gombákat, de gyakran féltek is tőlük. A „föld élesztőjének” nevezték és nem használták gyógyításra őket. Néhány kucsmagomba-fajtából kitűnő ételt készítettek. A légyölő galóca a gombában egyébként szegény Görögországban is terem. Váza festményeken megörökítették, ahogy a hozzáértő gyógynövény gyűjtő galócát szed le. Vannak olyan ábrázolások is, ahol a gombát és a borhoz kötődő eseményeket együtt tüntetik fel. Minden bizonnyal volt tehát Összefüggés a dionüszoszi kultúra és a gomba között.

A tudás fája a Plaincourault-kápolna (13 sz) római kori freskóján megdöbbentően hasonlít a légyölö galócához Talán ebben az időben kiáltották ki az ördög teremtményének az egyébként ártalmatlan légyölő galócát

A légyölő galócáról régóta azt tartják, hogy szerencsét hoz Különösen Karácsonykor, a régi július-ünnepeken, illetve Újévkor ajándékozzák mint szerencsét hozó jelképet. Ez a szokás talán egy régi eurázsiai tradícióból ered, amely során a gombát ősszel gyűjtötték be, megszárították, és a napforduló idején rituálisan elfogyasztották
A légyölő galóca ősi eurázsiai varázsszer. Észak-európai és szibériai népek sámánjai is fogyasztották, hogy profetikus transzba essenek, vagy hogy az elrejtett gyógyerőt felszínre hozzák. Az eksztatikus erejű Wotánhoz a germán mitológiában a légyölő galóca őrültséget kiváltó erőit asszociálják. Világszerte kimutatható a légyölő galóca afrodizíákumként való használata. A gombák szárított kalapját vagy megették, vagy füstjét lélegezték be. Előfordult az is, hogy alkoholtartalmú italokba áztatták a gombát. Oroszországból származik az a recept, amely szerint a légyölő galócát vodkába vegyítették. Csaknem mindenhol, ahol ez a gomba terem, rituális szertartások kötődnek hozzá, a növény szorosan kapcsolódik az erotikához.

Balra: Sok tudós tartja azt. hogy a dionüszoszi ünnepeken a légyoló galóca kiemelkedő szerepet játszott Borba ve gyítették és Dionüszosz tiszteletére el is fogyasztották A vörös falloszra emlékeztető gomba egyesítette magában a mámort és az erotikát, és megnyitotta a mennyei kapukat. Jobbra: A friss légyölő galócának igen gyenge pszichedelikus hatása van Az afrodiziákum jelleg a szárított gombánál sokkal intenzívebb Különösen dicsért afrodiziákum a száritott légyölő galóca, a maszlaglevél és a kendervirág keveréke pipában vagy cigarettaként elszívva A gomba az izmokba vetett hitet emeli és erőt ad, a maszlag fokozza a bőr érzékenységét a hasis pedig fokozza az érzékelés intenzitásai és az erotikus fantáziát
Részlet Christian Rätsch – A szerelem füveskertje című könyvéből Terra Bp. 1994
A Dionüszosz bora – A Bor, a Légyölő Galóca és az Ambrózia bejegyzés először a Sámán, Sámánizmus, Entheogének avagy a pszichedelikus szerek sámánok általi használata jelent meg.